Video. Nástroj, o kterém se v současné době hodně mluví a čím dál tím víc se i používá. Hodí se i pro malé firmy? Je k jeho natáčení potřeba profesionální štáb a statisícový rozpočet? A co je důležitější – forma, nebo obsah? O tom jsme si povídali v dalším díle Marketingových bludů. Pozvání do mé čarodějné kuchyně tentokrát přijali dva hosté – Aleš Výmola a Michal Muller.

 

Podle Aleše se video hodí pro nejrůznější typy byznysu. Od zmiňovaných velkých firem až po nejmenší živnostníky. Je to nástroj, který vám může pomoci prodávat produkt, propagovat hospodu, předat zákazníkům návod, oznámit nějakou událost nebo vytvořit blog o vaření.

Formáty firemních videí mohou být různé. Nejjednodušší formou jsou video blogy (vlogy) a podnikatelské vizitky. Druhý extrém představují složitá firemní videa s propracovaným scénářem. Video lze točit jak samostatně, tak si najmout kameramana, režiséra, maskérku, štáb…

K videu existují dva přístupy: je důležitější forma, nebo obsah? „Definitivně obojí,“ říká Michal. Forma i obsah musí ladit dohromady. „Jsem alergický na technicky vypilovaná videa, která neobsahují emoci, nemají obsah, který mě přesvědčí.“

Cena za natočení videa se odvíjí hlavně od toho, co od něj očekáváme. Správného cíle se dá dosáhnout i s relativně malými prostředky. „Video může stát 5 i 100 000 korun. Záleží na scénáři a požadavcích klienta,“ upřesňuje Aleš.

Hodně lidí při natáčení videí usiluje o to, aby byla virální a sama se šířila k co největšímu počtu lidí. To ale podle mých hostů vůbec není nutné. „Počet shlédnutí ještě nic neznamená. Důležitější než viralita je konverze – zda zákazník po tom, co se podívá na video, provede akci, kterou po něm chceme,“ upřesňuje Michal. Takovou akcí přitom může být nákup, ale také třeba přihlášení k odběru novinek.

Jakým způsobem s natáčením videa začít? Aleš doporučuje si nejprve ujasnit, co chceme videem sdělit. Od toho se bude odvíjet použitá technika. Potřeba je přiměřeně kvalitní videokamera, světla a zařízení pro přenos zvuku. „Ač na to hodně lidí zapomíná, bez kvalitního zvuku není kvalitního videa,“ uzavírá Aleš.