Před hodinou vám skončila schůzka s trochu náročnějším klientem. Ale pořád máte pocit, jako by ještě seděl ve vaší pracovně. Atmosféra v místnosti je těžká, vy jste vyčerpaní a v duchu si pořád přehráváte jednotlivé věty ze schůzky… Zní to jako něco, co znáte? Pokud vás v místnosti, kde pracujete, často bolí hlava, cítíte se bez energie, otrávení a bezdůvodně podráždění, je na čase místnost vyčistit.
Čištěním prostoru se od pradávna zabývá asijská nauka Feng Shui. Ale co říci k tomu má i naše evropská tradice.
Prostor je vhodné čistit zejména po situacích, jako jsou konflikty, hádky, fyzická nemoc, období deprese či terapeutická práce. Nebo když po několika bezesných nocích konečně odevzdáte náročnou zakázku či projekt.
Z čištění si také můžete udělat trošku rituální závěr pracovního týdne, kdy mentálně i fyzicky uzavřete všechno, co se v práci povedlo i nepovedlo, a vyrazíte vstříc volnému víkendu.
Nejdřív se zbavte zbytečných věcí.
Negativní energii se nejlépe daří v prostorách, zaskládaných věcmi. Čím méně zbytečností máte kolem sebe, tím lépe může energie proudit.
„Nepořádek má vliv i na váš mozek,“ píše americká koučka Sherold Barr. „Neuspořádané prostředí soupeří s vašimi pracovními úkoly o pozornost. Tím pádem snižuje schopnost soustředění a zpracování informací, zhoršuje výkon a zvyšuje stres.“
I když to tak nevypadá, hromadění věcí vás může stát nemalé peníze. Projektant Martin Perlík si dal tu práci a vyčíslil, kolik nás takový metr čtvereční prostoru navíc může stát.
Marie Kondo v knize Zázračný úklid radí vzít každou věci do ruky a položit si otázku: Dělá mi tohle opravdu radost? A zbavit se všeho, u čeho si odpovíte ne.
Uznávám, v případě pracovních pomůcek možná není radost to nejdůležitější kritérium. Zkuste se ptát:
- Skutečně tuhle věc potřebuji k práci?
- Jak často ji beru do ruky?
- Nemám ji zbytečně v několika exemplářích?
- Nedalo by se ke stejnému účelu použít něco jiného, co už mám?
Pokud je vaším pracovním místem kancelář, velkou část věcí, které skladujete, zřejmě budou tvořit papíry a dokumenty. Tady si klaďte otázky:
- Je tenhle papír ještě platný a aktuální?
- Nejsou stejné informace k dispozici on-line?
- Můžu dokument uschovávat v digitální podobě?
- Stane se něco, když tohle vyhodím?
Jediné, na co tenhle postup nejde použít, jsou účetní doklady, které podle českých zákonů musíte skladovat 10 let…
Voda, sůl, oheň a dým.
Pokud to podlaha ve vaší pracovně či kanceláři dovoluje, přidejte do kbelíku trochu citronové šťávy nebo citronového esenciálního oleje a pořádně vytřete. Při vytírání se soustřeďte na to, jak se místnost čistí. Jsou-li v místnosti koberce, alespoň je vysajte.
Budete-li mít pocit, že negativita v místnosti přetrvává, dejte do každého rohu místnosti nádobku se solí. Kamenná je lepší než mořská. Až začnete cítit zlepšení, sůl vysypte do odpadu.
Asi nejčastější formou čištění prostoru je vykuřování.
Různých vykuřovadel je na trhu celá řada. Já mám nejradši bílou šalvěj. Prodává se ve formě svazku, který zapálíte a několikrát se s ním projdete po místnosti. Vydává dost výrazné aroma, takže je potom nezbytné otevřít všechna okna a pořádně vyvětrat.
Hledáte-li trochu mírnější alternativu, zkuste vonné tyčinky nebo františky. Případně stačí jen obejít místnost se zapálenou svíčkou.
Pro rychlé čištění, například mezi dvěma sezeními s klienty, si do rozprašovače připravte trochu vody s esenciálním olejem. Ke stejnému účelu mohou sloužit tzv. spirituální kolínské vody (já používám například Aqua de Florida).
Vytvořte si rutinu.
Pokud pracujete s klienty, například jako terapeut, kouč, konzultant, kartář nebo masér, zvykněte si čistit svůj pracovní prostor pravidelně.
Já sama mám „vyčistit pracovnu“ jako opakující se úkol v kalendáři. Každý pátek po odchodu posledního klienta zapaluji vonnou tyčinku, projdu s ní celé přízemí, a pak ji nechám na stole dohořet. Jednou za čas vyměním vonnou tyčinku za šalvěj.
Jaké postupy a rutiny používáte vy?
Foto: Kateřina Tůmová
Napsat komentář