Být plátcem DPH, či nebýt? Možná si říkáte, co je to za otázku. Každý podnikatel, který za 12 měsíců překročí obratovou hranici 2 milionů, se stává plátcem ze zákona. K DPH se ale můžete přihlásit i dobrovolně. Proč byste něco takového měli dělat? Důvody mohou být jak ekonomické, tak marketingové. Tady je pět z nich.
1. Vaši zákazníci jsou převážně plátci.
Ačkoli to tak nevypadá, i plátcovství DPH může být marketingový nástroj. V podstatě tím totiž říkáte, s jakými zákazníky chcete mít nadále co do činění.
Přihláška k dani většinou znamená zdražení produktů či služeb. Pro neplátce i plátce. Zákazník – plátce ale bude cenu vnímat jako nižší, protože DPH si odečte a jeho nákladem bude cena bez DPH.
Pracujete-li převážně pro B2B sektor, plátcovství je docela jasná volba. Některé větší firmy dokonce od neplátců nenakupují vůbec. Totéž platí pro obchodní partnery v zahraničí, kteří se na neplátce DPH často dívají s podezřením.
2. Máte vysoké vstupní náklady.
V tomhle případě je DPH hlavně ekonomickou otázkou. Pokud se zabýváte výrobou nebo prodejem zboží a nakupujete převážně od plátců, DPH si můžete odečíst. Mnoho živnostníků tím pádem vůbec nemusí své služby zdražovat – i po odvodu DPH jim totiž zůstane větší marže.
Naopak nevyplatí se to v případech, kdy nakupujete od neplátců, nebo nabízíte služby s minimálními vstupními náklady a vysokou přidanou hodnotou. K těm patří třeba koučování, školení, umělecké profese, poradenství nebo účetní služby.
3. Plánujete expanzi do zahraničí.
O plátcovství se vyplatí uvažovat v případě, kdy často nakupujete zboží ze zemí mimo EU. Plátce DPH, který nakupuje zboží z tzv. třetí země, nakupuje bez daně a pouze zboží uvede v přiznání k DPH. Daň se tak fakticky neplatí – na jednom řádku se přizná a na druhém zase odečte. Registrovat se k DPH tím pádem znamená nižší vstupní náklady.
Podobné je to v případech, kdy pořizujete zboží nebo služby z EU od plátců DPH. Jako plátce si můžete odečíst českou daň na vstupu, takže neplatíte žádnou daň. Zatímco neplátce – identifikovaná osoba – daň zaplatí, ale neodečte.
4. Chcete si zvýšit prestiž.
Máte-li několik zaměstnanců nebo se živíte hlavně prodejem zboží, na milionový obrat se dostanete poměrně snadno.
Pro volnonožce, který má jednu hlavu, jedny ruce a podniká převážně ve službách, je to ale docela oříšek. Jinými slovy – k plátcům DPH patří mezi nezávislými profesionály jen ti nejúspěšnější.
Stát se plátcem znamená se mezi ně zařadit. Prostě fake it till you make it. Navenek budete působit jako větší a důvěryhodnější firma. A pravděpodobněji se dostanete k větším projektům a zajímavějším zakázkám.
5. Potřebujete motivaci.
Poslední důvod je hlavně psychologický. Funguje zejména v situacích, kdy vám schází cíle, bojujete s prokrastinací, bojíte se zdražit, nebo vám podnikání už nepřináší dostatečné výzvy.
Dobrovolným plátcovstvím DPH si nad hlavu pověsíte Damoklův meč, který vás bude tlačit k větším výkonům. Adrenalin vás přinutí zabrat, takže milionovou hranici obratu překonáte rychleji než standardním postupem. Což mám v praxi ověřené od několika klientů.
A co vy? Z jakého důvodu jste se stali plátci? Nebo o tom teprve uvažujete?
Článek jsem psala ve spolupráci s účetní a daňovou poradkyní Zuzanou Bartůškovou. Řešíte-li, zda je plátcovství DPH pro vás vhodné účetně, doporučuji využít jejích poradenských služeb.
Být plátcem DPH – je otročina. Již na 10 Kč se prodělává cca 3,2 Kč a to nemluvě o dalších skrytých nákladech.
KDO JE CHYTRÝ, TAK SE TOMU VYHNE OBLOUKEM.
To bych takhle paušálně vůbec neřekla. Pokud například prodáváte zboží, které nakupujete od plátců, pak můžete dokonce dost ušetřit…
No a pak je ještě jedna verze. Mít firmu plátce DPH a živnost neplátce. V pohodě obsloužíš všechny.
Ano, to je taky varianta :-)
Obchodní zákoník zakazuje podnikání jednatelů ve shodném oboru podnikatelské činnosti jako osoba samostatně výdělečně činná.
Pravda, díky za připomenutí!
4 je cast 1ky.
bod 1. DLe mého názoru zákazník platce nebude vnímat cenu jako nižší , pokud mu ke stávající přihodím DPH tak nula od nuly pojde.. Neplátce bude ale vnímat a cítit cenu o 21% vyšší..
Budu si muset do účetního programu vložit každou fakturu kterou zaplatím – náklady s tím spojené po zkoušce na nečisto se mi nepokryjí.
Navíc státu musím odvést DPH i z faktury po splatnosti.. Nestává se to často , ale stává.
Mám minimální náklady a IMHO se mi to nevyplatí.
Může prosím udělat výčet toho kde si mohu nechat vrátit DPH. Napr:
Jsme programátor, mohu si nechat vrátit DPH z nákup v Makru?
Díky za komentář. Plátcovství DPH se určitě nevyplatí každému – já sama taky nejsem. Spíš jsem chtěla nastínit cesty, kterými se dá uvažovat.
Pokud daníte paušálem a nejste zvyklý uplatňovat skutečné náklady, změna by to byla citelná.
Do odpočtu DPH si v principu můžete započítat vše, co potřebujete k podnikání. Co konkrétně to ve vašem případě je, bych řešila s vaší účetní.
Ja som sa stal dobrovolnym platcem hned po zalozeni firmy z ekonomickych duvodu. Vacsina mych klientu jsou platci, tym padom som v tom videl len vyhody. Tieto marketingove ma vubec nenapadli, takze dekuji za hezky clanek.
Já děkuju za komentář!
Nade mnou naopak visí jako Damoklův meč to, že se budu muset stát plátcem DPH. Moji klienti jsou pouze neplátci, moje náklady minimální.Pokud v budoucnu sníží hranici pro placení DPH (teď to odložili), tak jsem v pytli. Ale už teď je ta hranice ta blízko, že mne to nutí se příliš nesnažit rozvíjet dál.
Ten rozdíl, co bych musela zaplatit navíc je veliký a zdražit o 21% by bylo velmi citelné a zpětně by se to mohlo promítnout do toho, že bych se tím zase dostala pod hranici obratu, ale plátcem bych už zůstala, alespoň na nějakou dobu.
Ty obavy chápu. Jen mě napadá – není to zpráva o tom, že je pomalu čas růst a přesunout se k jiné klientele?
Vzhledem k tomu, že moje práce je jednorázová a potřebuji tedy stále nové a nové klienty, tedy neprobíhá dlouhodobě jako třeba koučink, tak se obávám, že zaměřit se na bonitnější klientelu není řešení. I proto, že ne každý je ochoten tohle díky svému osobnostními nastavení vyzkoušet. Ve smyslu, že ne každý je ochotný jít třeba k homeopatovi, protože na tyhle věci nevěří. No nějak se s tím budu muset poprat.
Už jsem párkrát přemýšlela o konzultaci s Vámi:) Ale mám pocit, že to chce spíš daňového poradce:)
Hmm, tak to zní zajímavě. Doufám, že na tu konzultaci přijdete :-)
Nepomohlo by Vám část fakturovat na vás a část na manžela? Tím byste mohla růst až 2x limitu.
To jsem zvažovala, ale moje práce by se dala přirovnat třeba ke koučinku, ale zároveň je dost specializovaná co se vzdělání týče. Manžel je zaměstnanec v zcela jiném oboru. Neumím si představit, že by to šlo a bylo to obhajitelné před FÚ. Jestli o něco nestojím, tak to jsou popotahovačky s úřady.
S mnoha popsanými výhodami nelze než souhlasit. Ale ať to probírám jak to probírám, tak výdaje procentem jsou pro mě výhodou, které bych se nerad zbavoval. Podotýkám, že prodávám své služby a nemám nijak velké náklady. Ale co se týče té orientace, by mě to lépe fixovalo na tu správnou cílovou skupinu.
To chápu. Díky moc za komentář!
Kvůli plátcovství DPH se nemusíte výdajového paušálu zbavovat. To se navzájem nevylučuje.
Nebo až si budete chtít koupit novější auto (z části na podnikání), tak se to určitě vyplatí, silniční daň je malá, zvláště u aut splňujících novější ekologickou normu.
Díky za komentář! Podle mě to trochu spadá pod bod 2.
Já budu jeden z těch co se toho báli kvůli papírování :-) plátcem DPH jsem se stal relativně rychle, asi po roce a půl na volné noze (z donucení, obratově) a nemůžu si to vynachválit. Jako podnikatel si totiž můžu odečíst DPH na spoustě služeb, které k práci potřebuju (nástroje, telefon, … ) o obnově technického a vozového parku ani nemluvě :-)
Co se týče skladby klientů, tak jsem popravdě žádnou změnu nepozoroval – je fakt, že jsem pracoval vesměs pro plátce už předtím.
Díky moc za sdílení! Taky myslím, že Tvoje cílovka jsou spíš plátci…
hezký článek, pouze bych si dovolil říct, že koučování je služba s nulovou přidanou hodnotou.
Tak si říkám Vojtěchu, proč potom koučink na svých stránkách nabízíte?
Haha, to je taky pohled na věc:-)