Být plátcem DPH, či nebýt? Možná si říkáte, co je to za otázku. Každý podnikatel, který za 12 měsíců překročí obratovou hranici 2 milionů, se stává plátcem ze zákona. K DPH se ale můžete přihlásit i dobrovolně. Proč byste něco takového měli dělat? Důvody mohou být jak ekonomické, tak marketingové. Tady je pět z nich.

1. Vaši zákazníci jsou převážně plátci.

Ačkoli to tak nevypadá, i plátcovství DPH může být marketingový nástroj. V podstatě tím totiž říkáte, s jakými zákazníky chcete mít nadále co do činění.

Přihláška k dani většinou znamená zdražení produktů či služeb. Pro neplátce i plátce. Zákazník – plátce ale bude cenu vnímat jako nižší, protože DPH si odečte a jeho nákladem bude cena bez DPH.

Pracujete-li převážně pro B2B sektor, plátcovství je docela jasná volba. Některé větší firmy dokonce od neplátců nenakupují vůbec. Totéž platí pro obchodní partnery v zahraničí, kteří se na neplátce DPH často dívají s podezřením.

2. Máte vysoké vstupní náklady.

V tomhle případě je DPH hlavně ekonomickou otázkou. Pokud se zabýváte výrobou nebo prodejem zboží a nakupujete převážně od plátců, DPH si můžete odečíst. Mnoho živnostníků tím pádem vůbec nemusí své služby zdražovat – i po odvodu DPH jim totiž zůstane větší marže.

Naopak nevyplatí se to v případech, kdy nakupujete od neplátců, nebo nabízíte služby s minimálními vstupními náklady a vysokou přidanou hodnotou. K těm patří třeba koučování, školení, umělecké profese, poradenství nebo účetní služby.

3. Plánujete expanzi do zahraničí.

O plátcovství se vyplatí uvažovat v případě, kdy často nakupujete zboží ze zemí mimo EU. Plátce DPH, který nakupuje zboží z tzv. třetí země, nakupuje bez daně a pouze zboží uvede v přiznání k DPH. Daň se tak fakticky neplatí – na jednom řádku se přizná a na druhém zase odečte. Registrovat se k DPH tím pádem znamená nižší vstupní náklady.

Podobné je to v případech, kdy pořizujete zboží nebo služby z EU od plátců DPH. Jako plátce si můžete odečíst českou daň na vstupu, takže neplatíte žádnou daň. Zatímco neplátce – identifikovaná osoba – daň zaplatí, ale neodečte.

4. Chcete si zvýšit prestiž.

Máte-li několik zaměstnanců nebo se živíte hlavně prodejem zboží, na milionový obrat se dostanete poměrně snadno.

Pro volnonožce, který má jednu hlavu, jedny ruce a podniká převážně ve službách, je to ale docela oříšek. Jinými slovy – k plátcům DPH patří mezi nezávislými profesionály jen ti nejúspěšnější.

Stát se plátcem znamená se mezi ně zařadit. Prostě fake it till you make it. Navenek budete působit jako větší a důvěryhodnější firma. A pravděpodobněji se dostanete k větším projektům a zajímavějším zakázkám.

5. Potřebujete motivaci.

Poslední důvod je hlavně psychologický. Funguje zejména v situacích, kdy vám schází cíle, bojujete s prokrastinací, bojíte se zdražit, nebo vám podnikání už nepřináší dostatečné výzvy.

Dobrovolným plátcovstvím DPH si nad hlavu pověsíte Damoklův meč, který vás bude tlačit k větším výkonům. Adrenalin vás přinutí zabrat, takže milionovou hranici obratu překonáte rychleji než standardním postupem. Což mám v praxi ověřené od několika klientů.

A co vy? Z jakého důvodu jste se stali plátci? Nebo o tom teprve uvažujete?

 

Článek jsem psala ve spolupráci s účetní a daňovou poradkyní Zuzanou Bartůškovou. Řešíte-li, zda je plátcovství DPH pro vás vhodné účetně, doporučuji využít jejích poradenských služeb.